Küçük Kıymalı Pide Yapımı

Küçük Kıymalı Pide Yapımı

Küçük Kıymalı Pide Yapımı

Hayırlı akşamlar olsun destek için bir emoji de olsa güzel yorum ve beğenilerinizi bekliyorum ?@ulviyeden_tarifler Tilki misali ..gezdik dolaştık evimize döndük…. milyonlarca kadın gibi akşama ne yemek yapsam diye düşünüyorum derken ..eğer canım yemek yapmak istemeseydi pideciye gidelim diyebilirdim diye düşündüm ama yemek yapmak istiyordum o zaman şimdide pide yapabilirdim ? Kendi kendime düşünce şeklimede hayran kaldım ?
.
KÜÇÜK KIYMALI PİDELER ?
( 4 Kişilik )
MALZEME :
Hamuruna ;
1 tatlı kaşığı kuru maya ( yaşta olur )
1 tatlı kaşığı şeker 
1 çay bardağı ılık su 
1 su bardağı ılık süt 
1 yemek kaşığı sıvıyağ
4 su bardağı un 
2 çay kaşığı tuz 
Kıymalı harç için ;
350 gr. dana kıyma
350gr. domates ( 5 adet orta boy )
350 gr. kuru soğan ( 3 tane ortadan biraz büyük )
5 adet yeşil sivri biber 
1 tutam maydanoz 
2 çay kaşığı tuz 
1 çay kaşığı karabiber 
1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
.
YAPILIŞI:
Önce hamuru hazırlayalım ; su maya şeker karıştırılır 10 dk. bekletilir , süt yağ un tuz eklenip yumuşak bir hamur yoğrulur üzeri örtülür mayalanmaya bırakılır . Bu arada içini hazırlayalım ; soğan biber domates maydanoz mümkün mertebe incecik doğranır ( isterseniz robottan geçirebilirsiniz ama aşırı çevirmeyin ) , kıyma tuz ve baharatlarla birleştirilir yoğrulur .
Fırın 160° derecede ısıtılmaya başlanır .Mayalanan hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar koparıp az oval olacak şekilde inceltilir kıymallı harçtan konup yayılır uç kısımları kapatılır kenarları içe doğru katlanıp üzeri hafif bastırılır tepsiye dizilir , tepsi fırına verildikten sonra derece 180 dereceye çıkarılır 25-20 dk. kızarana kadar pişirilir çıktıktan sonra üzerleri tereyağ ile yağlanır .Yanına salata ayran pideci misali ??